OBJAWY WYSTĄPIENIA USTEREK

Jeśli w Twoim sprzęcie występuje chociaż jeden z opisanych poniżej objawów, to jest bardzo duże prawdopodobnieństwo, że uszkodzenie dotyczy spoiwa lutowniczego łączącego układ typu
BGA z płytą główną lub dotyczy usterki samego układu.

 

1.  Laptop reaguje na włącznik, zapalają się kontrolki, bywa że słychać pracę wentylatora, napędu, wszystko tak jakby sprzęt normalnie działał, ale na ekranie nic się nie pokazuje. W innych przypadkach ekran się tylko podświetla, ale brak treści obrazu na ekranie.

2. Laptop czasami może się włączać normalnie, a czasami może występować sytuacja opisana powyżej
w punkcie 1. Usterki układów czasami występują nagle bez wcześniejszych problemów, a w innych przypadkach problemy z załączaniem mogą występować stopniowo.

3.
Laptop się włącza, ale treść obrazu nie jest wyświetlana poprawnie, ekran wyświetla obraz z defektami, przekłamaniami, występują tzw. „krzaczki, artefakty”. Błędy w wyświetlaniu obrazu mogą występować od samego początku od załączenia laptopa lub tylko czas od czasu albo dopiero gdy laptop się nagrzeje.

4. Laptop włącza się i normalnie działa, ale w którymś momencie, czasami w tym samym, a czasami po losowo upłyniętym czasie użytkowania laptop się wyłącza, resetuje albo występuje tzw. bluescreen, niebieski ekran z białymi napisami, po którym zwykle komputer się restartuje.

5. Bywają przypadki, że usterka opisana w powyższym punkcie występuje w momencie gdy chcemy laptop przenieść w inne miejscie lub przyciśniemy go w którymś miejscu albo na odwrót laptop się poprawnie uruchomi tylko jeśli go w którymś miejscu przyginamy/naciskamy.

6. Laptop reaguje na włącznik, włączy się na sekundę lub kilka sekund i się wyłączy lub po włączeniu włącza się na kilka sekund i po chwili wyłącza, za chwilę znów się sam włącza tak cyklicznie non stop.

7. Jeśli laptop w ogóle nie reaguje na włącznik to również może to oznaczać usterkę związaną z układami BGA


Wszystkie powyżej opisane objawy w większości przypadków będą związane z usterką układów BGA, jednak nie w każdym przypadku
. Nie załączanie się laptopa może również oznaczać inną usterkę, nie wyświetlanie obrazu na ekranie lub błędnie wyświetlany obraz może być również spowodowany uszkodzeniem samej matrycy lub uszkodzeniem taśmy matrycy łączącej ją z płytą główną. Nie sposób wypisać wszystkich objawów, gdyż jest wiele różnych nietypowych przypadków. Opisałem tylko te najczęściej występujące.